Ст. Бандери 41/ 92 Рівне, Україна

Часті питання

Як кооператив приносить користь громаді?

Кооперативи зміцнюють місцеву економіку, створюючи робочі місця та підтримуючи місцеві господарства.
Прибутки кооперативу циркулюють у громаді, тоді як гроші за постачання газу чи вугілля майже безповоротно з неї виводяться. А G Прибутки кооперативу розподіляються між його власниками-членами, вкладаються повторно у місцевий бізнес.

Також кооперативи сприяють активізації громади, більшій залученості її жителів.
Завдяки тому, що управління здійснюється членами, та можливостям отримати гроші, кооператори матеріально зацікавлені в успішній спільній роботі.

Навіщо створювати або вступати до кооперативу, що вже працює?

Створення та участь у кооперативі, за бажання, може бути власним бізнесом, масштаби якого збільшуються за рахунок внесків інших членів. Завдяки участі багатьох людей кооператив може здійснювати проекти, які непосильні одному підприємцю.
Участь у кооперативі - це інвестиції, які приноситимуть прибуток. Члени кооперативу можуть вирішувати питання щодо операційної діяльності кооперативу задля збільшення прибутку. Усі члени кооперативів можуть брати участь в управлінні та впливати на рішення щодо подальшої діяльності чи розподілу прибутків.

Що таке кооператив?

Кооператив - це прибуткова, а не благодійна організація. Моделей кооперативів багато, проте всі вони спираються на ідею отримання якихось вигод через об’єднання ресурсів членів кооперативу.
Комерційна діяльність кооперативу розпочинається у результаті інвестицій його членів. Вони спільним рішенням визначають що, як і коли буде робити кооператив. При цьому члени кооперативу орієнтуються на збільшення прибутку, що веде до розвитку громади. Адже прибутки починають отримувати не постачальники газу чи вугілля, а місцеві підприємці.

Теоретично я хочу створити кооператив. Але я не уявляю, що він має робити?

Майже всюди є можливості для створення кооперативів. Ось далеко не повний перелік можливостей:
● сонячні панелі на дахах або на вільних земельних ділянках;
● утеплення житла та отримання прибутків за рахунок економії витрат на тепло;
● використання відходів сільського господарства для опалення;
● вирощування енергетичних культур для продажу на твердопаливні котельні;
● встановлення твердопаливних котлів.
Для всіх цих ідей потрібні організатори, фахівці та гроші. Кооператив дозволяє отримати гроші для залучення фахівців, що запустять новий прибутковий бізнес.

Навіщо кооператив, коли можна просто самому все зробити і не потрібно ні з ким все узгоджувати?

Ми раді вашим фінансовим можливостям. Однак, переважна більшість українців змушена відкладати кошти навіть на окремі елементи одягу. Разом з тим, перехід до використання ВДЕ (для попередження кліматичної кризи) потребує гігантських інвестицій. І коштів лише заможних громадян на це точно не вистачить. Енергетичний кооператив дає можливість заробляти на енергоефективності та ВДЕ людям з відносно невеликими доходами.
Для прикладу, СЕС потужністю 150 кВт окупиться за 6-8 років і вартує біля 100 тис євро. Є зовсім мало українців, спроможних інвестувати 100 тис євро, але набагато більше спроможних інвестувати 1 тис.

А це регламентовано законодавство?

Кооператив може бути створено у вигляді власне кооперативу, товариства з обмеженою відповідальністю або акціонерного товариства. У двох останніх випадках “кооперативність” (демократичне прийняття рішень, сфера діяльності і т.д.) може бути вписана у статутні документи. Ці різні організаційні форми можуть бути застосовані залежно від обставин та потреб. Зокрема, визначальними факторами є:
● очікувана кількість членів;
● участь юридичних осіб;
● участь органів місцевого самоврядування; плановий розподіл прибутків.
Залежно від обставин у кожному окремому випадку має прийматися рішення про обрання форми реєстрації. До цього варто залучити фахового правника.

А де я можу дізнатися більше кооперативи?

Ви можете пройти онлайн курс про основні енергетичні кооперації на Відкритому університеті Майдану: